Szukajcie się na zdjęciach!
Będziemy tu publikować slajdy z naszych wspólnych spotkań.
Serdecznie zapraszamy do oglądania i odwiedzania nas w przyszłość

GALERIA PORTRETÓW ROBOTÓW [FOTORELACJA Z WYSTAWY]

Wszystkie roboty prezentowane na wystawie w Zielonej są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju! Wystarczy chwilę na nie popatrzeć, by zauważyć, jak różne funkcje pełnią i jak wiele mają umiejętności.... Zapraszamy do GALERII PORTRETÓW ROBOTÓW. Znajdziecie tu roboty płci męskiej i płci damskiej, roboty w spodniach i spódnicach, krótko i długowłose. Roboty edukujące i bawiące, roboty przytulające i rozśmieszające, roboty utylizujące i dokarmiające, roboty... Długo jeszcze można wymieniać.
Wszystkie mają jedną wspólną cechę: zależy im, aby na świecie wszystkim stworzeniom żyło się czyściej, zdrowiej i lepiej!

ŁOWICZANKA JESTEM: POZNAJMY ŁOWICZ [WARSZTATY]

Baraban, bandoneon, lejbiki, sukmany, kujawiak,... Uczestnicy warsztatów etnograficznych poznali wiele nowych słów i pojęć, ale najważniejsze jest to, że świetnie się przy tym bawili! W czasie zajęć nawet potańczyli - przeszli ekspresowy kurs polki. Było ciekawie, twórczo i wesoło!

Pod koniec października odbyły się u nas kolejne warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Tym razem dzieci poznały kulturę łowicką i tradycje charakterystyczne dla tego regionu. Słuchały przyśpiewek, zatańczyły polkę i obejrzały najpopularniejsze instrumenty muzyczne. Poznały stroje łowickie i wycinanki z motywami roślinnymi i kogutami, które należą do najbardziej charakterystycznego dla tej kultury rękodzieła, tuż obok łowickich pająków. Na koniec zrobiły swoje ozdoby z motywami łowickimi.

WARSZTATY Z ILUSTRATORKĄ: JUSTYNA SOKOŁOWSKA W ZIELONEJ

Sobotnie spotkanie z Justyną Sokołowską, ilustratorką książki „Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)” wyd. Dwie Siostry, było pełne emocji i twórczego zaangażowania! Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały fragmentu opowieści o fryzjerze Amadeuszu i jego niezwykłych klientach. To zabawna, ale i pełna mądrości opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i akceptacji siebie i innych.

Główny bohater książki napisanej przez Marię Sternicką-Urbanek, do połowy jest bobrem, a od połowy foką. Więc kim tak naprawdę jest? Bobrem, czy może jednak foką? To pytanie zadaje odwiedzającym jego salon zwierzętom, jednak te same muszą znaleźć odpowiedź na pytanie, kim są..,.bo też nie wiedzą. Kim jest taka na przykład Lucyna Chytrusek — pół lisica, pół kura; a Julian Szarak, który ma głowę tygrysa, a łapy i tułów zajęcze, czy Longina Dystans, która łączy w sobie geparda i żółwia... Miś Hipoliś, wygląda jak miś, ale twierdzi, że jest żabą i prosi o przefarbowanie futra na zielono... Trudno jednoznacznie stwierdzić, kto jest kim!

Ważne pytanie brzmi: czy na podstawie wyglądu da się określić, kim jesteśmy? O tym ilustratorka rozmawiała z dziećmi. Czy ważne jest to, kim się czujemy, czy to, jak widzą nas inni? Każdy osobnik, czy to człowiek, czy zwierzak jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Czy więc warto bawić się w szufladkowanie i czemu ma to służyć?

WYSTAWA JASNOWIDZE III (FOTORELACJA)

Parter naszej biblioteki ponownie opanowały ilustracje dla dzieci! Po marcowej wystawie Jasnowidze II miło nam zaprosić naszych czytelników na wystawę Jasnowidze III (wyd. Dwie Siostry). Wystawę można oglądać od 6 września do 26 listopada.

Wystawa pokonkursowa Jasnowidze 2018/2019 złożona jest z nagrodzonych i wyróżnionych prac oraz 40 najlepszych projektów, biorących udział w konkursie wydawnictwa Dwie Siostry. "Prezentuje ona przekrój najróżniejszych stylów, pomysłów i wizji artystycznych, które układają się w bogatą i inspirującą konstelację. wystawę prezentującą prace laureatów oraz 40 najciekawszych projektów nadesłanych na trzecią edycję międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2018/2019!" - czytamy na stronie wydawnictwa Dwie Siostry.

DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA WARSZTATY W ZIELONEJ

Sobotnie zajęcia dla dzieci zorganizowane zostały w ramach świętowania Dnia Spadającego Liścia. Były zabawy z chustą Klanza, biegi z liśćmi, tkanie jesiennej pajęczyny, czy rozmowy o drzewach i oglądanie zielnika. Nie zabrakło też eksperymentów z liśćmi — jak myślicie, co się dzieje z liściem po roztarciu go w moździerzu, a potem zalaniu spirytusem (i czy popularny od wielu miesięcy płyn do dezynfekcji rąk też sobie z tym zadaniem poradzi?).

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów!

CZYTANIE WZMACNIA, CZYLI FOTORELACJA Z NOCY BIBLIOTEK

Za nami Noc Bibliotek, czas zabawy i podsumowań. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych młodych czytelników wiele atrakcji. Na pierwszy ogień poszły warsztaty z Early Stage. Spotkanie z językiem angielskim przez zabawę rozruszało nam ekipę — pani Łucja wciągnęła do zabawy wszystkie dzieci, było aktywnie, było wesoło! Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z takiej formy zajęć — wystarczy popatrzeć na zdjęcia 🙂

Noc Bibliotek w Zielonej

Kolejny już raz Biblioteka Zielona włączyła się w obchody Nocy Bibliotek (10 października). Choć w tym roku świętowaliśmy w węższym gronie i pamiętając o maseczkach, dezynfekcji rąk i trzymaniu dystansu to mimo tych obostrzeń spotkanie upłynęło nam w bardzo przyjemnej atmosferze.

Wystawa: „Kosmiczny odlot”

Serdecznie zapraszamy na wystawę okolicznościową związaną z życiem i twórczością patrona roku 2021 – Stanisława Lema. Wystawa przedstawia ciekawostki z życia Króla Fantastyki, jego relacje z środowiskiem pisarskim oraz życie osobiste. Ekspozycja prezentuje również adaptacje filmowe głównych dzieł autora, a także najciekawsze światowe przekłady jego książek. Więcej informacji na temat wystawy na blogu Zielonej Biblioteki: http://zielona124.blogspot.com/2021/01/kosmiczny-odlot-wystawa.html. Prezentacje można podziwiać w Bibliotece Zielonej. Zapraszamy.

Książka Roku 2019 - wystawa PS IBBY w Zielonej

Na czytelników zainteresowanych wartościową literaturą dla dzieci czeka w Zielonej nie lada gratka! Pokonkursowa wystawa Polskiej Sekcji IBBY, prezentująca nagrodzone w ubiegłym roku książki. Czekając na Książka Roku 2020 (ogłoszenie wyników prac jury odbywa się w grudniu) warto uważnie przyjrzeć się tytułom już nieco starszym.
Na wystawie (12 dużych plansz) znajdziemy książki nominowane w kategorii grafika i literatura, a także dowiemy się, kto zwyciężył w kategorii upowszechniania czytelnictwa. Warto zapoznać się z uzasadnieniami jurorów, ilustracjami książek i tematami, jakie poruszają.

Serdecznie zapraszamy do Zielonej - wystawa znajduje jest na piętrze w dziale książek dla dzieci i młodzieży. Więcej o tej wystawie można przeczytać na blogu Zielonej Biblioteki

https://zielona124.blogspot.com/2020/10/ksiazka-roku-2019-wystawa-ps-ibby-w.html

Baśniowy pokoik

Baśniowy pokoik przed Zieloną (fotorelacja z przedstawienia)
Co to był za występ! Czworonożni bohaterowie „Baśniowego pokoiku” wciągnęli publiczność w swoje perypetie i przygody, by na koniec bezpiecznie i z humorem doprowadzić wszystkich do szczęśliwego finału. Spektakl podobał się i dzieciom i dorosłym, bo był nie tylko mądry, ale i zabawny!
Bohaterem „Baśniowego pokoiku” jest zwyczajny piesek, Czaruś. Kundelek, choć ma woków siebie kochających bliskich i oddanego tatę, niepomny na tłumaczenia, postanawia ich porzucić. Wyrusza w świat za marzeniem, którym jest zdobycie nagrody na wystawie psów w Mieście Róż. Jak to bywa z różami — są nie tylko piękne, ale i kolczaste, w końcu nie ma róży bez kolca... A w wielkim świecie, pełnym blichtru i nieszczerych intencji, nie jest wcale tak pięknie, jak wygląda to na zdjęciach relacjach w prasie. Niejedna kariera kończy się klapą... Co nasz bohater straci, a co zyska? Czego dowie się o sobie i innych? I o co chodzi z tymi pchłami, czy to one gryzą, czy sumienie? Nie zdradzimy Wam fabuły, musicie sami obejrzeć przedstawienie.

„Baśniowy pokoik”, Teatr Dobrego Serca.
Spektakl dla dzieci od 3 lat
scen. i reż.: Jerzy Latos,
wyst.: Paulina Dulla-Latos i Jerzy Latos.

Przedstawienie

W sierpniowe sobotnie popołudnie przed Zieloną Biblioteką odbyło się przedstawienie teatralne dla najmłodszych. Teatr" Baza" zaprezentował spektakl na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena pt. "Słowik". Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu Bajkowa Białołęka - rodzinne spotkania z teatrem. Licznie zgromadzona publiczność żywo reagowała na doskonałą grę aktorską. Młodzi, energiczni aktorzy wzbudzali sympatię i sprawili radość najmłodszym.
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa - Zakochaj się w Warszawie na Białołęce.

Otwarcie wystawy ilustracji Józefa Wilkonia i spotkanie z Martą Lipczyńską-Gil

Otwarcie wystawy ilustracji Józefa Wilkonia i spotkanie z Martą Lipczyńską-Gil 918 grudnia).

Marta Lipczyńska-Gil, właścicielka wydawnictwa Hokus-Pokus i redaktor naczelna kwartalnika o książkach dla dzieci i młodzieży „Ryms”, opowiedziała czytelnikom Zielonej o współpracy z Mistrzem i jego twórczości, a także i zaprezentowała wiele zilustrowanych przez niego książek.„Pokaż nam jak czytasz w wakacje” Nagrodzone Prace

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Pokaż nam jak czytasz w wakacje”
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu! Napłynęło do nas bardzo dużo ciekawych zdjęć,
dlatego postanowiliśmy stworzyć dwie konkursowe kategorie – dorośli i dzieci. Oto laureaci:
Dorośli
1 miejsce – Jerzy Zborucki
2 miejsce – Adrianna Urbańska
3 miejsce – Alicja Tuhy-Romanik, Agata Kraj
Wyróżnienia – Anna Dziankowska, Karolina Dudek, Anna Sionek, Martyna Dąbrowska
Dzieci
W tej kategorii postanowiliśmy przyznać 1 miejsce ex aequo wszystkim uczestnikom:
Emilia Wereniewicz-Ezeibe, Irmina Szatkowska-Filipowicz, Aleksandra Stankiewicz, Paulina
Adranowska
Serdecznie zapraszamy po odbiór nagród do Czytelni Naukowej Nr XX (ul. Van Gogha 1).

Poranki z książką w Czytelni Naukowej nr XX

Poranki z książką to nic innego jak comiesięczne spotkania z literaturą przy dobrej herbacie i oczywiście w miłym towarzystwie. Raz w miesiącu rozmawiamy o książkach, ale także o różnych wydarzeniach kulturalnych. Polecamy dobre powieści, które ostatnio czytaliśmy, dzielimy się swoimi odczuciami po obejrzanym filmie. Rozmawiamy również o „życiu". To wszystko jest możliwe dzięki Paniom, które nie zważając na wczesną godzinę, chcą z nami wspólnie spędzić czas!

"Cukier. Czarny charakter dietetyki - czy naprawdę samo zło?"

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów w ramach cyklu "W zdrowym ciele, zdrowy umysł". Zupełnym przypadkiem w Tłusty Czwartek rozmawialiśmy o cukrze. Wykład przygotowała Ilona Niedolistek, psychodietetyczka i edukatorka żywieniowa. Po wykładzie już wiemy, że cukier to nie samo zło! We wszystkim liczy się umiar. Bardzo ważne jest też czytanie etykiet na produktach! A i nadmiar cukru w postaci pączka od czasu do czasu to nic złego 🙂